lv | ru
perspi
Pasūtījumu pieņemšana zvanot pa tālruni +37125100850

Matu izkrišana

Pieaugušam cilvēkam ir vidēji 100–150 tūkstoši galvas matu, un katru dienu tiek zaudēts apmēram 100 matu. Tāpēc nav jāuztraucas, ja ķemmējoties vai uz apģērba atrodat dažus matus.

Matus veido olbaltumviela (saukta par keratīnu), kas tiek ražota folikulā. Folikulam ražojot jaunas šūnas, vecās tiek izstumtas uz ādas virsmu, kopumā aptuveni 15 cm garumā gadā. Redzamais mats patiesībā ir atmirušās keratīna šūnas.

Apmēram 90 % galvas matu ir aktīvi un pastāvīgi aug. Katra mata folikulam ir savs dzīves cikls, kuru ietekmē cilvēka vecums, slimības un daudz citu faktoru.

Kas ietekmē matu izkrišanu?

Mati var izkrist (plikgalvība) un kļūt plānāki (vājāki) dažādu faktoru ietekmē. Tomēr lielākā daļa zinātnieku matu izkrišanu saista ar ģenētiku. Un tomēr, kas ietekmē matu izkrišanu?

Modeļveida plikgalvība (androgēniskā alopēcija) — visbiežāk sastopamā plikgalvības forma, kas skar apmēram 70 % vīriešu un 40 % sieviešu. Vīriešiem tā var izpausties jau agros pusaudža gados, bet sievietēm — 40 gados vai vēlāk. Vīriešiem, kuriem ir šis plikgalvības veids, ir raksturīga galvas priekšējās daļas matu izkrišana (izretināšanās). Sievietēm šī nepilnība izpaužas kā visu galvas matu novājināšanās.

Plankumainā plikgalvība (alopecia areata) — pēkšņa matu izkrišana noteiktās galvas zonās. Zonas, kurās tiek zaudēti mati, visbiežāk ir apaļas formas, monētas lielumā, reizēm arī lielākas. Lielākajai daļai (apmēram 90 %) cilvēku mati attiecīgajās zonās ataug paši par sevi dažu gadu laikā. Šī matu izkrišana visbiežāk sastopama bērniem un jauniešiem. Tikai ļoti retos gadījumos šī veida matu izkrišana pāriet pilnīgā plikgalvībā. Šīs slimības cēloņi joprojām nav zināmi, un tās slimniekiem parasti ir lielisks veselības stāvoklis. Šo matu izkrišanas veidu var efektīvi izārstēt ar gaismas terapiju vai lietojot serumu matiem.

Matu izkrišana pēc dzemdībām. Grūtniecības laikā matu augšana aktivizējas, taču pēc dzemdībām vairākums matu folikulu pāriet miera fāzē. 2–3 mēnešus pēc dzemdībām var rasties pastiprināta matu izkrišana, kas var ilgt līdz pat 6 mēnešiem. Vēlāk matu augšana normalizējas. Lai apturētu matu izkrišanu pēc dzemdībām, var lietot īpašus serumus, kas baro matu folikulus un veicina to atjaunošanos.

Slimības var būt par cēloni pastiprinātai matu izkrišanai. Kad ir drudzis, slimojot ar gripu vai sēnīšu infekciju, mata folikuls pāriet miera fāzē, kas izpaužas kā matu izkrišana. Visbiežāk matu izkrišana pāriet dažu mēnešu laikā. Lai paātrinātu atjaunošanās procesu, var lietot īpašus, matu augšanu veicinošus šampūnus un kondicionierus.

Stress ir īpaši bieži sastopams matu izkrišanas cēlonis. Šī veida matu izkrišana agrāk vai vēlāk pāriet pati par sevi. Lai apturētu matu izkrišanu, jācenšas izvairīties no stresa situācijām un uzbudinājuma, kā arī jālieto īpaši pretstresa serumi matiem, kas stiprina folikulu.

Medikamenti pret podagru, artrītu, depresiju, sirdsdarbības traucējumiem, augstu asinsspiedienu, asinis šķīdinoši preparāti, ķīmijterapija (ārstējot vēža saslimšanas), beta adrenoreceptoru blokatori (tiek izmantoti asinsspiediena kontrolei), kontracepcijas līdzekļi, kā arī pārāk lielas vitamīna A devas var izraisīt īslaicīgu pastiprinātu matu izkrišanu vai plikgalvību. Arī vairogdziedzera darbības traucējumi ir viens no pastiprinātas matu izkrišanas cēloņiem. Šajos gadījumos matu izkrišanu var apturēt, lietojot īpašus, ārsta parakstītus medikamentus.

Nepareiza diēta. Cilvēkiem, kas ievēro pārāk radikālas diētas, var sākt izkrist mati. Tas notiek nepietiekama olbaltumvielu daudzuma dēļ. Organismā tiek veidoti olbaltumvielu krājumi, tāpēc mata folikuls pāriet miera fāzē. Pastiprināta matu izkrišana var sākties 2–3 mēnešu laikā no diētas sākuma. Lai apturētu matu izkrišanu, ir papildus jālieto olbaltumvielas un uzmanīgāk jāregulē uzturs.

Mazs dzelzs daudzums. Dzelzs trūkums organismā var izraisīt pastiprinātu matu izkrišanu. Tas var notikt nepareiza uztura vai dzelzs uzsūkšanās traucējumu dēļ. Sievietēm, kurām ir ļoti stipra menstruālā asiņošana, var rasties dzelzs nepietiekamība. Dzelzs trūkumu organismā var noteikt mediķi, veicot analīzes. Lai atjaunotu dzelzs līmeni, ir jālieto uztura bagātinātāji ar dzelzi.

Kosmētiskās procedūras. Bieža matu mazgāšana ar nekvalitatīvu šampūnu, matu gofrēšana un taisnošana ar karsto gludekli, kā arī matu krāsošana var padarīt matus vājākus, plānākus un būt par cēloni to izkrišanai, taču ne plikgalvībai. Visbiežāk mati atgūst normālu stāvokli dažu mēnešu laikā pēc šo procedūru pārtraukšanas.

Kā izvairīties no matu izkrišanas?

Lai gan no iedzimtas plikgalvības izvairīties nav iespējams, var apturēt matu izkrišanu un veicināt to augšanu.

IETEICAMIE līdzekļi tiem, kas vēlas izvairīties no priekšlaicīgas matu izkrišanas

  • Saglabājiet matus dabiskus, nekrāsojiet tos. Ja nevarat atteikties no matu krāsošanas, lietojiet tikai dabiskus vai īpaši maigus ķīmiskus krāsošanas līdzekļus, kā arī ievērojiet pārtraukumu starp matu krāsošanas reizēm.
  • Uzmanīgi izvēlieties matu kopšanas līdzekļus. Lietojiet tikai savam matu tipam paredzētu šampūnu. Ķemmējiet matus ar dabisku, mīkstu saru suku. Matu ieveidošanai lietojiet tikai paralona matu ruļļus.
  • Pareizi ķemmējieties. Ķemmējiet matus, velkot ar suku no matu saknēm līdz galiņiem, tādējādi vienmērīgi izklājot dabiskos matu taukus. Ķemmējiet matus maigi un izvairieties no mitru un slapju matu ķemmēšanas — tie ir īpaši viegli savainojami.

Kā cīnīties pret matu izkrišanu?

Tirgū ir pieejams daudz produktu, kuru ražotāji sola apturēt matu izkrišanu, tomēr tikai nedaudzi no šiem produktiem ir patiesi efektīvi. Tālāk ir nosaukti vairāki līdzekļi un procedūras, kas var palīdzēt apturēt matu izkrišanu un ataudzēt tos no jauna.

  • Līdzekļi ar minoksidilu (nanoksidilu). Medicīnas preparāts minoksidils iedarbojas uz mata folikulu, aptur folikula iznīkšanu un stimulē keratīna izdalīšanos. Līdzekļi ar minoksidilu ir īpaši efektīvi, ja matu izkrišana ir nesen sākusies un perēkļi nav pilnībā izpletušies. Pētījumos ir pierādīts, ka vairāk nekā 50 % šī preparāta lietotāju matu izkrišana pāriet un sāk augt jauni mati, tomēr pēc lietošanas pārtraukšanas mati atkal sāk izkrist. Šāds preparāts ir jālieto divreiz dienā neierobežoti ilgu laiku. Līdzekļus ar minoksidilu nav ieteicams lietot cilvēkiem, kuriem ir augsts asinsspiediens.
  • Medicīnas preparāts finasterīds. Recepšu zāles tablešu veidā, kas bloķē vīrišķos hormonus, kuri izraisa matu izkrišanu. Šīs zāles jau sen tiek lietotas prostatas ārstēšanai, bet pēdējā laikā tas sākts lietot arī matu augšanas veicināšanai. Kā vairumam citu recepšu zāļu finasterīdam var būt blakusparādības, tādēļ pirms lietošanas noteikti ir jākonsultējas ar ģimenes ārstu. Šo preparātu nav ieteicams lietot sievietēm, kas mēģina palikt stāvoklī, jo tas var radīt komplikācijas. Šis preparāts reti iedarbojas vecāka gadagājuma sievietēm.
  • Matu transplantācija. Transplantācijas laikā ādas gabaliņi ar aktīviem matu folikuliem tiek pārcelti no matainās cilvēka skalpa daļas uz vietām, ko skārusi plikgalvība. Šādai transplantācijai ir nepieciešamas 10–60 sesijas. Pārstādītie mati var izkrist, tomēr visbiežāk izkritušie mati ataug dažu mēnešu laikā. Izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, matu folikulus var pārstādīt ļoti tuvu citu pie cita, tādēļ ataugušie mati izskatās daudz dabiskāk nekā agrāk, kad tika veiktas šāda procedūras.
  • Ādas nostiepšana. Tā ir kosmētiski ķirurģiska operācija, kuras laikā skalpa āda ar veseliem matu folikuliem tiek pastiepta līdz galvas vietām, kuras skārusi plikgalvība (līdz pakausim). Mūsdienās šī procedūra tiek veikta ļoti reti.

 

 

 

Ieteicamie produkti pret matu izkrišanu

Serums matu augšanas veicināšanai Spectral DNC-N (universāls). Īpaši efektīvs līdzeklis, kas aizsargā pret matu izkrišanu un izretināšanos. Rezultāts ir redzams jau pēc mēneša — matu apjoms ievērojami palielinās. Spectral DNC-N ir maigs un drošs līdzeklis, kas ir piemērots gan vīriešiem, gan sievietēm.

Plašāku informāciju atradīsiet šeit.

Serums matu augšanas veicināšanai Spectral DNC-L (tikai vīriešiem). Vīriešiem radīts, īpaši efektīvs līdzeklis pret matu izkrišanu un izretināšanos. Spectral DNC-L atjauno matu augšanu pat tajās galvas zonās, no kurām mati izkrīt pastiprināti. Rezultāts ir redzams jau pēc mēneša.

Plašāku informāciju atradīsiet šeit.

 

Serums matu augšanas veicināšanai Spectral RS (grūtniecēm un sievietēm, kas baro ar krūti). Efektīvs un maigs līdzeklis, kas aizsargā pret matu izkrišanu. Līdzeklis Spectral RS ir īpaši radīts grūtniecēm un mātēm, kas baro bērnu ar krūti. Līdzeklis nesatur minoksidilu, tādēļ tas ir īpaši maigs un drošs lietošanā.

Plašāku informāciju atradīsiet šeit.

Šampūns matu augšanai Revita. Matu augšanu veicinošais šampūns ir paredzēts matu kopšanai ikdienā. Šampūna iedarbība ir jūtama jau pirmajās dienās: galvas āda kļūst veselīgāka, samazinās matu izkrišana un sāk augt jauni, veselīgāki un biezāki mati.

Plašāku informāciju atradīsiet šeit.

Kondicionieris matu augšanai Revita COR. Matu augšanu veicinošais kondicionieris ir paredzēts matu kopšanai ikdienā. Šis kondicionieris ne tikai veicina matu augšanu, bet arī aizsargā matus pret apkārtējās vides kaitīgo iedarbību līdz pat 12 stundām.

Plašāku informāciju atradīsiet šeit.

Serums skropstu augšanas veicināšanai Revita EPS. Īpaši efektīvs līdzeklis skropstu (uzacu) augšanas veicināšanai. Klīnisko pētījumu rezultāti pierāda, ka, lietojot preparātu Revita EPS, jau četru nedēļu laikā skropstas kļūst biezākas un to garums palielinās līdz pat 25 %.

Plašāku informāciju atradīsiet šeit.

Vai jums ir jautājumi?

Ja jums ir jautājumi, lūdzam vērsties pie e-veikala personāla pa tālruni darba dienās plkst. 09.00–17.00 vai pa e-pastu, un mēs centīsimies atbildēt pēc iespējas ātrāk.

Skype: MedikosBaltic
Telefons: 
+37125100850
E-pasta adrese:
 info@medikos.lv 
Facebook: 
http://www.facebook.com/medikosbaltic

IEPIRKUMU GROZS
Iesakām

 pret kraksanu  

Mums uzticas